استخدام 17 هزار و 500 پرستار تا اسفندماه

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، مریم حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت در نشست خبری مجازی با خبرنگاران اظهار داشت: با وجود اینکه سال جاری سال سختی را گذراندیم اما دستاوردهای خوبی داشتیم. یکی از آنها قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بود که در سال 86 مطرح شد.

وی ادامه داد: برای اجرای این موضوع سه کار شامل تعیین منابع مالی، نحوه تعرفه گذاری و خرید خدمت است.

معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به پرداخت فوق العاده ویژه پرستاران، گفت: این کار اجرایی شده و در سال 98و 99 بیش از 24 هزار پرستار جذب شدند و تحول عظیمی در تاریخ پرستاری کشور است.

حضرتی با بیان اینکه دستورالعمل خرید خدمت گروه پرستاری و پرستاران شرکتی اجرا شد، افزود:این دستورالعمل یکسان سازی و سازماندهی شد.

وی  اضافه کرد:معوقات پرستاران در سال 98 کاملا پرداخت شد و سه ماهه اول 99 نیز پرداخت شده و سه ماهه دوم معوقات نیز در حال پرداخت است.

معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به اجرای آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران بیان داشت: این آزمون برای اولین بار در تاریخ پرستاری اجرا شد و اکنون فاز 9 آن اجرا می شودو از سال آینده 2 بار در سال برگزار می شود.

حضرتی با اشاره به سختی کار پرستاران در بخش‌های مختلف درمانی، ابراز داشت: قانون سختی کار برای پرستاران بخش عفونی، اطفال، آنکولوژی اجرا می‌شود.

وی از توانمند سازی 5 هزار پرستار مربوط به بخش آی سی یو خبر داد و گفت: حدود 100 پرستار در دوران شیوع کرونا جان باختن و از این تعداد پرونده 55 نفر به کمیته مصداق شهدا ارسال شد و فعلا 32 پرونده تایید شده است.

* امتیاز ویژه برای حضور پرستاران شرکتی در بخش کرونا

معاون پرستاری وزیر بهداشت درباره نیروهای شرکتی گفت: نیروهای 89 روزه در بسیاری دانشگاهها جذب شدند وامتیازاتی برای پرستاران شرکتی در بخش کرونا قائل شدیم که به ازای هرماه حضور 2 امتیاز است و در مجموع 20 امتیاز بوده و در جذب موثر است.

* اعلام نتایج آزمون استخدامی پرستاران تا اسفند ماه

وی با بیان اینکه حدود 50 هزار خانواده از خدمات پرستاران در دوران کرونا در منزل خدمت دریافت کردند، ابراز داشت: 17 هزار و 500 نیروی پرستاری در آزمون 24 بهمن از مجموع 24 هزار نیروی که جذب می‌شوند جذب خواهند شد و امیدواریم نتایج آن تا اسفند اعلام شده و در فروردین جذب شوند.

* افزایش حقوقی برای پرستاران نخواهیم داشت

 معاون پرستاری وزیر بهداشت درباره پرسش خبرنگار فارس در خصوص «میزان افزایش حقوق پرستاران»، گفت: افزایش حقوق  مربوط به کل کارکنان نظام سلامت بوده و مختص به پرستاران نیست.به این صورت که در اسفند ماه گذشته 50 درصد افزایش حقوق را برای کارکنان نظام سلامت داشتیم و فوق العاده ویژه‌ای نیز به پرستاران در یک ماه پیش پرداخت کردیم و دیگر افزایش نخواهیم داشت.

وی درباره مهاجرت پرستاران به کشورهای دیگر و اعلام اگهی جذب پرستاران کشور، افزود: این فقط برای ایران نیست بلکه به دلیل پیر شدن کشورها و نیاز به ارائه خدمت به مردم کشورهای مختلف تسهیلاتی برای جذب پرستاران همه کشورها در نظر می‌گیرند و مختص به ما نیست.

حضرتی از تدوین 527 خدمت پرستاری در قالب 58 بسته خدمتی خبر داد و گفت: استاندارد سازی خدمات در منزل پرستاری تدوین و به دانشگاهها ابلاغ شده است.

معاون پرستاری از تهیه دستورالعمل خدمات در منزل بیماران هموفیلی خبر داد و گفت: به دنبال تحت پوشش قرار دادن خدمات به بیماران کرونایی در منزل در قالب بیمه هستیم و باید این موضوع در شورای عالی بیمه مصوب شود.

وی از طراحی طرح پرستار پیگر در سیستم درمانی کشور خبر دادو گفت: طرح پرستار پیگیر طرحی است که در آن بیماران پس از ترخیص از بیمارستان در منزل مورد رصد قرار گرفته و وضعیت درمانی و پیگیری درمان انها کنترل می شود. این طرح به صورت تماس تلفنی با بیمار و ارائه مشاوره صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری فارس